W niedzielę 29. sierpnia podczas mszy świętej o godzinie 11:30 nasza wspólnota parafialna składała Trójjedynemu Bogu dziękczynienie za tegoroczne plony. Dziękczynnej Ofierze przewodniczył ks. Proboszcz i wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym wskazał na gasnącego ducha wdzięczności wobec Boga i bliźniego. Homilista przestrzegał, byśmy potrafili dostrzec Boże dary i niezbędność Jego błogosławieństwa, którego nie zastąpi sama pracowitość, zapobiegliwość, technologia, nowoczesne maszyny, dopłaty itp. Mocno wybrzmiało również wezwanie do żywej wiary, praktykowanej i przekazywanej w rodzinach, tak bardzo dziś zagrożonych i atakowanych.

Diecezjalne Studium Organistowskie Diecezji Włocławskiej ogłasza nabór kandydatów na kolejny rok szkolny. Zachęcamy i zapraszamy osoby o muzycznych uzdolnieniach, pragnące pełnić posługę organisty do podjęcia nauki w naszej szkole. Poniżej podajemy szczegółowe informacje dotyczące nauki w DSO.

Patronka naszej parafii - Matka Boża Nieustającej Pomocy Maryja czczona jest w wielu wizerunkach. Każdy z wizerunków jest inny, każdy opowiada o innych przymiotach Maryi, ale zawsze pozostaje Ona tą samą Maryją - Matką Jezusa i naszą Matką. Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy obchodzone jest 27 czerwca. To maryjne wezwanie związane jest z wizerunkiem Bogarodzicy znanym z naszych kościołów i domów, a uważanym za najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Madonny. Matka Boża Nieustającej Pomocy patronuje 157 parafiom w całej Polsce.

Ks. Bp Krzysztof Wętkowski - 77. Biskup Włocławski

W samo południe 7 czerwca br. bp Krzysztof Wętkowski kanonicznie objął diecezję włocławską, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przedstawiając apostolskie pismo wobec Kolegium Konsultorów, które na tę okazję zgromadziło się w Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Tym samym rozpoczął rządy jako 77. biskup włocławski.

„Proszę, abyśmy wszyscy razem, stanowiąc wspólnotę Kościoła Włocławskiego, wsłuchiwali się w głos Pana, ten głos przyjmowali i go wiernie wypełniali. To jest nasze zadanie, w ten sposób nasza wiara będzie się wzajemnie umacniała i my sami będziemy zdolni przekazać to piękne dziedzictwo, które dzisiaj zostaje nam powierzone, następnym pokoleniom” – powiedział w swoim słowie nowy biskup włocławski.

Po modlitwie południowej „Anioł Pański” nowego biskupa powitał bp Wiesław Mering kończący posługę administratora apostolskiego diecezji włocławskiej. Podkreślił historyczność chwili objęcia posługi przez nowego biskupa włocławskiego w dniu, w którym przypada dokładnie 30. rocznica wizyty św. Jana Pawła II. Witając swojego następcę obiecał lojalność i pomoc we wszystkich sprawach, jakie bp Wętkowski będzie podejmował w diecezji.

Bp Krzysztof Wętkowski – w obecności Kolegium Konsultorów, biskupów seniorów Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego – przedstawił dokumenty Stolicy Apostolskiej z papieską nominacją na biskupa diecezjalnego.

Kanclerz Kurii ks. prał. Artur Niemira odczytał treść papieskiej bulli oraz sporządził i odczytał stosowny protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa włocławskiego, zgodnie z prawem kanonicznym (kan. 382 §3). Pod dokumentem złożyli swe podpisy nowy biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski, ustępujący z urzędu biskup Wiesław Mering, biskup senior Stanisław Gębicki oraz członkowie ośmioosobowego Kolegium Konsultorów. Tym samym nowy biskup diecezjalny kanonicznie objął rządy w diecezji włocławskiej.

W krótkim przemówieniu bp Wętkowski podziękował za pracę swojemu poprzednikowi, a następnie podkreślił poczucie odpowiedzialności, z jakim wchodzi w diecezje włocławską, bogatą duchowością jej świętych. Nawiązał do postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który we Włocławku studiował w seminarium duchownym i przyjął święcenia kapłańskie. Poprosił wszystkich, duchownych i świeckich, o współpracę w wypełnianiu dzieła Bożego dla dobra diecezji. Na koniec udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Zgodnie z kanonem 382 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego „biskup obejmuje kanonicznie diecezję, skoro tylko w tej diecezji – osobiście lub przez pełnomocnika – przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt”. Prawo kanoniczne określa także, że kanoniczne objęcie diecezji powinno odbyć się w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego. Nominacja bp. Krzysztofa Wętkowskiego na biskupa włocławskiego została ogłoszona 27 kwietnia br. i taką datę nosi papieska bulla nominacyjna.

Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w obecności bp. Wiesława Meringa, który zakończył tym samym posługę administratora apostolskiego diecezji włocławskiej.

Ingres do Katedry Włocławskiej odbędzie się 19. czerwca o 11:00. Będzie transmitowany przez Telewizję Trwam.

tekst: ks. AN, zdjęcia: ks. JG