Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W uroczystość Bożego Ciała po raz kolejny przypominaliśmy sobie prawdę o miłości i bliskości Boga wobec każdego człowieka, miłości i bliskości, które kazały Panu pozostać z nami pod postaciami chleba i wina - Ciała i Krwi.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Walczak. W homilii ks. Proboszcz mówił, że w procesji Pan obecny w Najświętszym Sakramencie idzie pośród swego ludu, który śpiewa "Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi..."  Taka procesja powinna być naszą codziennością. Uczestnicząc we Mszy Świętej, przyjmując Jezusa do swojego serca i wychodząc ze świątyni, wychodzimy z Nim, wychodzimy z Chrystusem. To jest najpiękniejsza procesja, najistotniejsza obecność Pana Boga w każdym z nas.

Podczas Mszy Świętej dzieci z klasy czwartej, jak co roku, przeżywały swoją komunię rocznicową.

Po odmówieniu Litanii Loretańskiej wyruszyła procesja eucharystyczna ulicami naszej miejscowości, będąca wyrazem naszej wiary i przywiązania do tradycji katolickiej.

Dziękujemy za udział w procesji parafianom, asyście, ministrantom, dziewczynkom sypiącym kwiatki, chłopcom w albach, druhom strażakom, odpowiedzialnym za nagłośnienie i wszystkim, którzy udekorowali trasę procesji oraz przygotowali tegoroczne ołtarze.

Pierwsza Komunia Święta - 26.05.2024r.

W ostatnią sobotę maja dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej z naszej parafii przystąpiły po raz pierwszy do sakramentu pokuty i pojednania, a w Niedzielę Trójcy Świętej po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. Uroczystej liturgii przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz proboszcz Andrzej Walczak. W homilii ksiądz Proboszcz mówił,  że należy dbać o staranne wykonywanie znaku krzyża, który jest wyrazem wiary i szacunku wobec Boga.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przebiegu uroczystości komunijnej, a rodzicom i dzieciom życzymy, by swą relację z Panem Jezusem, tak mocno pogłębioną poprzez sakrament Eucharystii, nieustannie rozwijali i chętnie korzystali z sakramentów świętych.

Nabożeństwo Fatimskie

13 maja o godz. 20.00 przeżywaliśmy w naszej parafii pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Matka Boża objawiając się w Fatimie trojgu pastuszkom – św. Hiacyncie, św. Franciszkowi i Łucji – powiedziała, że Pan Jezus chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, aby ludzie Ją lepiej poznali i pokochali. To nabożeństwo ma również charakter wynagradzający Jej Niepokalanemu Sercu za zniewagi wyrządzone przez ludzi. Tym, którzy będą je z wiarą praktykować, Maryja obiecała zbawienie. Ksiądz Proboszcz w swoim rozważaniu pochylił się nad przypowieściami o skarbie, perle i sieci z Ewangelii wg św. Mateusza.

Modlitwę różańcową poprowadzili i ponieśli w procesji figurę Matki Bożej przedstawiciele kółek różańcowych naszej parafii.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 233 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

Główne obchody uroczystości religijno-patriotycznych rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny o godzinie 17:00, sprawowana przez księdza proboszcza Andrzeja Walczaka.

W homilii ksiądz Proboszcz mówił,  że: "Maryja gromadzi Polaków pod sztandarem Krzyża (...) Krzyż jest sztandarem Polaków, którzy ślubowali wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii (...) Królowa Polski prowadzi Polaków i jednoczy w jedną rodzinę. Przypomina nam, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest w niebie. Jesteśmy odkupieni krwią Chrystusową. Pod tym sztandarem jesteśmy Chrystusowi (...)"

W Eucharystii oprócz parafian uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół, a także członkowie Stowarzyszenia "Zajezdnia". Uroczystość swoją obecnością uświetniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Po mszy świętej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie, chór "Cantorum Gaudium" z GOK-u oraz Schola Parafialna zaprezentowali program słowno-muzyczny.

Następnie przy akompaniamencie gminnej orkiestry przeszliśmy do groty Matki Bożej, gdzie modliliśmy się Litanią loretańską. W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły przed grotą wiązanki kwiatów. Na koniec odśpiewana została pieśń „Boże coś Polskę”.

Po zakończonych uroczystościach Pani Urszula Kucharska, Dyrektor SP w Brzeźnie, zaprosiła wszystkich uczestników na słodki poczęstunek.

Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w te uroczystości i słowem oraz przykładem dają wzór patriotyzmu.