W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - ostatnią niedzielę roku liturgicznego poświęciliśmy opłatki na stół wigilijny, które będą roznoszone do naszych domów przez Pana Kościelnego. Nadal przeżywamy trudny czas pandemii koronawirusa, dlatego opłatki, zgodnie z życzeniem gospodarzy domu, mogą zostać przekazane przy bramie posesji lub w progu domu, a nie tradycyjnie złożone na talerzyku leżącym na stole przy kilku słowach pozdrowienia i życzeń. Opłatki można również odebrać w zakrystii przed lub po mszy świętej.
Obecne czasy pozwalają nam nabyć opłatek niemal wszędzie. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: Dlaczego tak ważne jest przyjęcie opłatka ze swojej parafii?

Jest to najpierw piękny znak, jak opłatki poświęcone w kościele parafialnym, trafiają jak okruchy jednego chleba do naszych domów, łącząc je w ten sposób w jeden wielki Dom Chleba (Betlejem). Chleb jest dobry dla wszystkich i pod taką postacią chciał pozostać z nami Pan Jezus, nasz Zbawiciel, Dawca Pokoju naszych serc i Uzdrowiciel. Wraz z poświęconym opłatkiem dociera do nas zapowiedź, jakby herold przyjścia Jezusa w Boże Narodzenie. Powinno to cieszyć, radować, że po krótkim okresie czuwania adwentowego nadejdzie dzień obfitości.
Opłatek roznoszony z jednego miejsc, kościoła lub kaplicy jest także znakiem jedności tej faktycznej wspólnoty i tej pożądanej, której bardzo oczekujemy. Jedność z drugim, może nawet najbliższym człowiekiem, jedność pomiędzy członkami rodziny, jedność kolegów w pracy, jedność mieszkańców jednej ulicy czy klatki, oto co sprawia, zapowiada, i pomaga zbudować ten mały opłatek. Czy pragniesz jedności z ludźmi? Przecież Bóg nie uczynił Cię samotną wyspą, szukaj więc dróg porozumienia, wyrażenia sympatii i gotowości pomocy, bycia otwartym. Przyjmij ofiarowany Ci opłatek.
Dla wielu spośród nas i naszych rodzin różne życiowe wybory i zakręty zamknęły drogę do Komunii Świętej, dlatego opłatek poświęcony w kościele parafialnym powinien również rozbudzać tęsknotę i pragnienie Chleba Żywego, którym jest sam Chrystus w Eucharystii.
Przyjmując opłatek parafialny możemy złożyć ofiarę. Niech jednak jej brak nie spowoduje zamknięcia drzwi przed tą białą okruszyną chleba, poprzez którą i my - duszpasterze, pragniemy zasiąść z Wami do wieczerzy wigilijnej, złożyć serdeczne życzenia i przyzywać Bożego błogosławieństwa.