Porządek nabożeństw

Niedziela i święta:
8:00 | 11:30 | 17:00

Święta zniesione:
8:00 | 18:00(lato) | 17:00(zima)

Dni powszednie:
7:30 | 18:00(lato) | 17:00(zima)

Kaplica w Głodnie
Niedziela i święta: 10:00
Święta zniesione: 16:30(lato) | 15:30(zima)

Kaplica w Szczepidle
Niedziela i święta: 10:00
Święta zniesione: 16:30(lato) | 15:30(zima)

 

 

Ks. Bp Krzysztof Wętkowski - 77. Biskup Włocławski

 

W samo południe 7 czerwca br. bp Krzysztof Wętkowski kanonicznie objął diecezję włocławską, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przedstawiając apostolskie pismo wobec Kolegium Konsultorów, które na tę okazję zgromadziło się w Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Tym samym rozpoczął rządy jako 77. biskup włocławski.
 
„Proszę, abyśmy wszyscy razem, stanowiąc wspólnotę Kościoła Włocławskiego, wsłuchiwali się w głos Pana, ten głos przyjmowali i go wiernie wypełniali. To jest nasze zadanie, w ten sposób nasza wiara będzie się wzajemnie umacniała i my sami będziemy zdolni przekazać to piękne dziedzictwo, które dzisiaj zostaje nam powierzone, następnym pokoleniom” – powiedział w swoim słowie nowy biskup włocławski.
 
Po modlitwie południowej „Anioł Pański” nowego biskupa powitał bp Wiesław Mering kończący posługę administratora apostolskiego diecezji włocławskiej. Podkreślił historyczność chwili objęcia posługi przez nowego biskupa włocławskiego w dniu, w którym przypada dokładnie 30. rocznica wizyty św. Jana Pawła II. Witając swojego następcę obiecał lojalność i pomoc we wszystkich sprawach, jakie bp Wętkowski będzie podejmował w diecezji.
 
Bp Krzysztof Wętkowski – w obecności Kolegium Konsultorów, biskupów seniorów Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego – przedstawił dokumenty Stolicy Apostolskiej z papieską nominacją na biskupa diecezjalnego.
 
Kanclerz Kurii ks. prał. Artur Niemira odczytał treść papieskiej bulli oraz sporządził i odczytał stosowny protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa włocławskiego, zgodnie z prawem kanonicznym (kan. 382 §3). Pod dokumentem złożyli swe podpisy nowy biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski, ustępujący z urzędu biskup Wiesław Mering, biskup senior Stanisław Gębicki oraz członkowie ośmioosobowego Kolegium Konsultorów. Tym samym nowy biskup diecezjalny kanonicznie objął rządy w diecezji włocławskiej.
 
W krótkim przemówieniu bp Wętkowski podziękował za pracę swojemu poprzednikowi, a następnie podkreślił poczucie odpowiedzialności, z jakim wchodzi w diecezje włocławską, bogatą duchowością jej świętych. Nawiązał do postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który we Włocławku studiował w seminarium duchownym i przyjął święcenia kapłańskie. Poprosił wszystkich, duchownych i świeckich, o współpracę w wypełnianiu dzieła Bożego dla dobra diecezji. Na koniec udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
 
Zgodnie z kanonem 382 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego „biskup obejmuje kanonicznie diecezję, skoro tylko w tej diecezji – osobiście lub przez pełnomocnika – przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt”. Prawo kanoniczne określa także, że kanoniczne objęcie diecezji powinno odbyć się w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego. Nominacja bp. Krzysztofa Wętkowskiego na biskupa włocławskiego została ogłoszona 27 kwietnia br. i taką datę nosi papieska bulla nominacyjna.
 
Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w obecności bp. Wiesława Meringa, który zakończył tym samym posługę administratora apostolskiego diecezji włocławskiej.

Ingres do Katedry Włocławskiej odbędzie się 19. czerwca o 11:00. Będzie transmitowany przez Telewizję Trwam.

 

tekst: ks. AN, zdjęcia: ks. JG

 

Bp Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Ukończył miejscową szkołę podstawową, a następnie II Liceum Ogólnokształcącego (obecnie im. Dąbrówki). Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gnieźnieńskiej 4 czerwca 1988 r. z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 1 lipca 1988 r. został mianowany wikariuszem w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska). Wypełniał także obowiązki kapelana i sekretarza bp. Jana Nowaka, wówczas biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy, późniejszego biskupa siedleckiego. W 1989 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zakończył uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po ukończeniu studiów specjalistycznych wrócił do archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie w 1994 r. abp Henryk Muszyński mianował go rzecznikiem prasowym oraz referentem ds. środków społecznego przekazu Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Pełnił także obowiązki ojca duchownego w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie. W latach 1995-2012  pełnił obowiązki kanclerza Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W ramach prac przygotowawczych do synodu diecezjalnego kierował pracami komisji ds. struktur kościelnych. Pełnił również obowiązki sekretarza komisji organizacyjnej ds. Jubileuszu 1000-lecia śmierci św. Wojciecha oraz Archidiecezjalnego Komitetu Pielgrzymki Papieskiej w 1997 r. Był przewodniczącym Międzydiecezjalnej Komisji Historycznej archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.
 
Z początkiem roku akademickim 1997/98 powierzono mu wykłady z zakresu prawa kanonicznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie. Od 2008 r. był adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz promotorem dziesięciu prac magisterskich. Jest również autorem książki: „Działalność ustawodawcza kardynała Stefana Wyszyńskiego, jako Arcybiskupa Gnieźnieńskiego” i współredaktorem książki „Kanonicy Kapituły Katedry Gnieźnieńskiej 1918-2009”, za którą otrzymał nagrodę Towarzystwa Miłośników Gniezna. Należy do Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Należał również do rady programowej gazety diecezjalnej, radia diecezjalnego oraz Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W latach 2007-2011 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Prymasowskiego Wydawnictwa „Gaudentinum”. Od 2009 do 2012 r. należał do Rady Programowej Instytutu Prymasa Józefa Glempa.
 
W latach 2000-2012 był sędzią Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie. Od 2001 do 2012 r. pełnił funkcję delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego do wizytowania parafii dziekańskich. W latach 1995-2008 był ceremoniarzem bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. W 2000 r. został mianowany kanonikiem honorowym, a cztery lata później kanonikiem gremialnym Kapituły Prymasowskiej Archikatedry Gnieźnieńskiej. Należał do grona Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
 
Od 1 stycznia 2011 r. pełnił funkcję moderatora Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Z dniem 1 października 2012 r. Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk powierzył mu obowiązki wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. 24 listopada 2012 r. została ogłoszona jego nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego biskupią dewizą są słowa state in fide (trwajcie mocno w wierze) zaczerpnięte z 1 Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.
 
27 kwietnia 2021 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu biskupa Krzysztofa Wętkowskiego 77. biskupem włocławskim.       

Księdza Biskupa zawierzamy modlitwie parafian i całej wspólnoty diecezjalnej.

  

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Brzeźno, ul.Konińska 10
62-513 Krzymów