Koncert kameralny

14. października minie 10 lat od prezentacji dwudziestogłosowych organów w naszej parafialnej świątyni. Z tej okazji 1. października zorganizowaliśmy koncert w wykonaniu ks. Marcina, jego brata Michała (trąbka) i naszego organisty Michała Jagodzińskiego. Wysłuchaliśmy utworów z repertuaru Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Ennio Morricone, Nino Roty, Giulio Cacciniego, Jacquesa Louisa Battmana i Gastona Belier.

Pojawienie się organów w naszej świątyni tak opisuje ks. Mariusz Budkiewicz w książce "Brzeźno - zarys dziejów miejscowości i parafii":

"W 2006 r. pojawiła się możliwość wyposażenia świątyni parafialnej w dwudziestogłosowe organy, odpowiadające wymogom służby Bożej. Instrument zakupiono z zamykanego kościoła katolickiego św. Huberta w Krefeld (Niemcy) i 16 lutego sprowadzono do Brzeźna wraz z ławkami. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Walczaka, Wiesławy i Jana Marszewskich oraz Pauliny Grabarek. Do wspomnianej świątyni wraz z proboszczem udali się Jan Marszewski, Kazimierz Chojnacki, Zbigniew Krajewski i Józef Kubiak. (...) Organy te zbudowano w 1964 r. w Aachen, w firmie organistowskiej Karl Bach. Po przywiezieniu do Brzeźna organy zostały przebudowane i wkomponowane w architekturę kościoła przez organmistrza Kazimierza Chojnackiego. Podzespoły elektroniczne wykonał Sławomir Syjota".

Uroczystej prezentacji instrumentu dokonał 14.10.2007 r. ks. prałat Zbigniew Szygenda, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku, a recital organowy ukazujące potęgę i możliwości brzmieniowe królewskiego instrumentu wykonali Adam Klarecki i Ryszard Pecelerowicz. Konserwacją i strojeniem organów zajmuje się zakład organmistrzowski Mirosława Jakubowskiego z Włocławka.